У статті розглянуто суть антикризового управління харчовими підприємствами України в умовах економічних трансформацій, визначено особливості прояву кризи та вплив чинників зовнішнього та внутрішнього середовища на розгортання кризи, важливість випереджуючого регулювання кризових проявів
для забезпечення продовольчої безпеки та антикризові заходи для харчових підприємств. На основі аналізу результатів діяльності харчових підприємств України, визначено причини виникнення кризи, обґрунтовано доцільність антикризового управління харчовими підприємствами України та охарактеризовано заходи щодо подолання кризи. Вважаємо, що зрушення в харчовій промисловості відбуваються переважно під впливом екзогенних чинників. Проведені дослідження діяльності харчових підприємств за 2012 – 2016 рр. показали, що їх фінансові результати значно погіршилися, що свідчить про прояви кризи і необхідність впровадження антикризового управління.
Виокремлено наслідки впливу глобалізаційних процесів на функціонування і розвиток харчових підприємств. Уточнено поняття антикризового управління і завдання, які входять до нього з розробки і здійснення заходів, що сприяють послабленню кризового процесу, а також профілактика і терапія кризових явищ. Обгрунтовано, що специфіка цілей і завдань антикризового управління зумовлюється принципом невизначеності кризової ситуації. Визначено принципи раціональної стратегічної антикризової політики харчових підприємств.
Доведено, що в сучасних мінливих економічних умовах попередження криз займає головну роль в управлінні. Успішне застосування антикризових заходів є можливим при комплексному підході до визначення кризової ситуації на харчових підприємствах, що передбачає використання спеціальних методів управління процесами попередження та ліквідації кризи і надає змогу сформувати ефективну систему антикризового управління на підприємствах, адекватну трансформаційним умовам господарювання.